SS | destek@abanozmedya.com | Trabzonloading

KOSGEB: Madencilik Sektöründe Bir Dev

Madencilik sektörüne makine ve ekipman imalatı yapan ve yapmış olduğu imalatın %80'ini ihraç eden Çolakoğlu Makina, Doğu Karadenizde il Ar-Ge Merkezi kuran işletme oldu.

“İmalatımızın % 80’ini ihraç ediyoruz”

Çolakoğlu Makina, sahip olduğu mühendislik ve imalat deneyimiyle, madencilik sektörü ve daha bir çok endüstriyel sahada kullanılabilecek olan özel proses ekipmanları için tüm mekanik tasarım, malzeme temini, imalat ve test işlerini gerçekleştirmektedir.

Yurt dışında Finlandiya, Şili, Yunanistan, Bulgaristan, İran, Sudi Arabistan gibi ülkelere ihracat yapıyoruz. Üretimimizin % 80’ini ihraç ediyoruz. 2017 yılında satışlarımız 14 milyon TL idi. 2018 yılı için %25 oranında bir artış hedefliyoruz.

“KOSGEB’den 2 yıl üst üste KOBİGEL Proje Desteği aldık. Bu sayede üretim kapasitemizi ve hızımız arttırdık”

2016 yılında ihracatın arttırılması ve üretimin hızlandırılması amacı ile KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında KOSGEB projemizi sunduk ve projemiz onaylandı. Proje sayesinde, yeni makine alımlarımız oldu. Tasarım ve yazılım odaklı çalışıyoruz, bunun için yazılımlarımızı temin ettik. Dikişleme merkezimizi kurduk.

2017 yılı KOBİGEL çağrısına tekrar bir proje daha hazırladık. Bu projemizde de yine Makine Teçhizat Desteği’nin yanı sıra eğitim desteği de aldık. Bu proje ile üretim kalitesini ve kapasitesini arttırmaya, müşteri beklentilerini karşılamaya yönelik çalışmalarımızı KOSGEB’le birlikte yürüttük.

KOSGEB’in Genel Destek Programı ile test, analiz ve kalibrasyonlarımızı yaptırıyoruz. Belgelendirme Desteği’nden faydalandık. Yine Nitelikli Eleman İstihdam Desteği ile personel istihdamı sağlıyoruz.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteği ile Ar-Ge merkezimizi kurarak Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bir ilki başardık. Bu Ar-Ge merkezimizde şu anda 21 mühendisimiz çalışıyor. Böylece personel sayımız 125’i buldu.”

http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/media/detay/6774/2018-agustos-edergi