Sefa SAKA | sefa.saka@gmail.com | Trabzon loading
1980 yılında başladık parçaları birleştirmeye. Yerli yerine koyduk her birini itinayla.

Çolakoğlu Makina faaliyetlerine, 1980 yılında Makine Yüksek Mühendisi Halil Çelikarslan’ın kurduğu Çolakoğlu Mühendislik Makina Sanayi Ticaret Ltd. Şti. ismi altında başlamıştır.

Çolakoğlu Makina, kuruluş yıllarında, çay fabrikalarının proses ekipmanları imalatı ve vinç imalatı olarak iki dalda faaliyet göstermeyi hedeflemiştir. Kuruluşundan birkaç yıl sonra, kaynaklı çelik yapı imalatı ve montaj faaliyetleri giderek artan bir ivme izlemiştir. Çolakoğlu Makina, maden sektöründe ilk endüstriyel tesis sözleşmesini 1994 yılında o yıllarda Kanada firması olan Çayeli Bakır İşletmeleri A.Ş. ile imzalamış, takip eden yıllarda, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen maden sektörünün kuruluşları ile çalışarak maden sektörüne katkısını sürdürmüştür.

2000’li yılların başında, Çolakoğlu Makina, Finlandiyalı Outotec O.Y. firması ile ilk yurtdışı taahhüt projesini üstlenerek başarıyla tamamlamıştır.

ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 ve OHSAS 18001:2007 onaylı bir şirket olan Çolakoğlu Makina "sürekli gelişme" ve "ekip çalışmasına" olan sıkı inancı vasıtasıyla mükemmeliyeti hedefleyen yüksek kalite standartlarına kendini adamıştır.

Çolakoğlu Makina, sahip olduğu mühendislik ve imalat deneyimiyle, madencilik sektörü ve daha bir çok endüstriyel sahada kullanılabilecek olan özel proses ekipmanları için tüm mekanik tasarım, malzeme temini, imalat ve test işlerini gerçekleştirmektedir.

Çolakoğlu Makina, 27.03.2018‘de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda düzenlenen değerlendirme ve karar toplantısında, Karadeniz Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi(KTÜ TTO) ’nin de aktif olarak desteğiyle birlikte Ar-Ge Merkezi Unvanı ve Ar-Ge Merkezi Belgesi almaya hak kazanmıştır.